{missa_masthead}

2013-2014 MISSA Schedule

                             
DateDayEventVenue Contact NotesNOR Reg Results
September
9/6 Fri Fall Schedule 2013 To Download click on NOR tab NOR
9/14-15 Sat-Sun Detroit Country DS GL Qualifier Regatta Grosse Pointe Yacht Club Tier 2 Regatta, Second Missa GL Qualifier - 6 Spots NOR Results
9/14-15 Sat-Sun September Scramble Pewaukee Yacht Club Tier 3 Regatta NOR Results
9/21-22 Sat-Sun Missa Cressy Singlehanded Qualifier Traverse City Yacht Club Jim Sorbie Jimsorbie@centurytel.net Tier 1 Regatta NOR Reg Results
9/21-22 Sat-Sun Banks Blackwell Invitational Regatta Culver Academies Tier 3 Regatta NOR Reg Results
9/28-29 Sat-Sun Autumn Classic Regatta Chicago Yacht Club / Belmont Tier 3 Regatta NOR Reg Results
October
10/12 Sat Cornwell Memorial Grand Traverse City Yacht Club Tier 3 Regatta NOR Results
10/12-13 Sat-Sun Fall Colors Regatta Wayzata Community Sailing Center Tier 2 Regatta, Third Missa GL Qualifier - 6 Spots NOR Reg Results
10/19-20 Sat-Sun Michigan State Championship Grand Traverse Yacht Club (GTYC) Tier 2 Regatta NOR Amended 10/7/13 NOR Reg Results
10/19-20 Sat-Sun Art Johnson Invite White Bear Sailing School Tier 3 Regatta NOR Results
10/19-20 Sat-Sun Lawrence A. White Invitational Regatta Coast Guard Academy, New London, CT. ISSA Invitational Regatta NOR Results
10/19-20 Sat-Sun PCISA Girls Invitational San Diego Yacht Club 2 Girls teams from Missa must register by 9/20/13 NOR Reg Results
10/26 Sat Detroit Country Day School Halloween Regatta Pontiac YC Tier 3 Regatta NOR Reg Results
10/26-27 Sat-Sun Halloween Spectacular Lake Forest Sailing School Tier 2 Regatta, Last Chance Qualifier GL 2 spots NOR Reg Results
November
11/1-3 Fri-Sun ISSA Cressy Singlehanded Championship Regatta Sail Newport, RI Tier 1 Regatta NOR Reg Results
11/2 Sat Turkey Leg Regatta Spring Lake Yacht Club Tier 3 Regatta NOR Reg Results
11/9-10 Sat-Sun Atlantic Coast Championship Annapolis Yacht Club Alana O’Reilly MASSA Regatta.. Missa has 4 berths NOR Results
11/16-17 Sat-Sun Shepherd Championship Regatta Columbia Yacht Club Tier 2 Regatta NOR Results
11/16-17 Sat-Sun Missa Great Lakes Championship Regatta Chicago Yacht Club / Monroe Tier 1 Regatta, All teams must qualify to sail regatta NOR Reg
11/22-24 Fri-Sun ISSA Great Oaks Invitational Regatta Southern Yacht Club, New Orleans, Louisiana 4 Missa teams can qualify at district qualifier NOR Results
December
12/23 Mon MISSA Spring Schedule 2014 Click on NOR link to download NOR
March
3/22-23 Sat-Sun ICE BREAKER REGATTA Chicago Yacht Club / Belmont Reg
3/22-23 Sat-Sun Ice Breaker Regatta Chicago Yacht Club / Belmont Sean Ellis Tier 3 Cancelled due to Ice NOR Reg
3/22-23 Sat-Sun East Mallory Qualifier TBD Lynn Frikker (mfrikker@comcast.net) Tier 2 NOR
3/22-23 Sat-Sun MISSA East Mallory Pre-Qualifier TBD Lynn Frikker Tier 2 Cancelled due to Ice NOR
3/29-30 Sat-Sun MISSA Central Mallory Pre Qualifer Columbia Yacht Club Tier 2 NOR Reg Results
April
4/12 Sat Minnesota Conference Regatta #1 Coed fleet Saint Croix Sailing School Bill Siemers Tier 3 Venue Change! NOR Results
4/12-13 Sat-Sun MISSA East Baker Pre-Qualifier Grosse Pointe, MI Matt Malley Tier 2 NOR Reg Results
4/12-13 Sat-Sun MISSA Central Baker Pre Qualifier Chicago Yacht Club Sean Ellis Tier 2 NOR Reg Results
4/12-13 Sat-Sun MISSA West Mallory Pre-Qualifier Milwaukee Yacht Club Katie Tinder Tier 2 Cancelled due to Ice. Teams qualified by MISSA district rule #15. NOR
4/19 Sat MISSA West Baker Pre-Qualifier Lake Minnetonka Sailing School Jessica Haverstock Tier 2 Regatta changed to St. Croix River venue. NOR Results
4/26 Sat MISSA SPRING MEETING Columbia Yacht Club Time will be determined
4/26-27 Sat-Sun MISSA Mallory Qualifier Columbia Yacht Club Kurt Thomsen Tier 1 NOR Reg Results
May
5/3 Sat Minnesota Conference Regatta #4 White Bear Sailing School Nick Hovland Tier 3 NOR Results
5/3-4 Sat-Sun MISSA Baker Qualifier Wayzata Community Sailing Center Cappy Capper Tier 1 NOR Results
5/7 Wed Minnesota Conference Regatta #3 Coed Fleet Lake Minnetonka Sailing School Jessica Haverstock Tier 3 Original date of 4/26 changed due to ice. Results
5/10 Sat Red 8 Team Race Regatta Traverse Area Community Sailing Dave Gerber Tier 3 NOR Results
5/10 Sat Minnesota Conference Regatta #5 Coed Fleet Race Lake Calhoun Sailing School Larry Salzman Tier 3 Results
5/10-11 Sat-Sun ISSA Mallory Nationals San Diego Yacht Club Nationals NOR Results
5/10-11 Sat-Sun May Madness Regatta Pewaukee Yacht Club Katie Tinder Tier 3 NOR Results
5/14 Wed Minnesota Conference Regatta #2 Coed Fleet Wayzata Community Sailing Center Cappy Capper Tier 3 original date was 4/19 cancelled due to ice. Results
5/17 Sat Minnesota State Girls & Boys Fleet Regatta Lake Minnetonka Sailing School Jessica Haverstock Tier 3 NOR Results
5/17 Sat Spring Lake Diecisiette De Mayo Regatta Spring Lake Yacht Club David Wolters Tier 3 NOR Reg Results
5/17-18 Sat-Sun Illinois State Championship Sheridan Shores Sailing School Zac Hernandez Tier 2 NOR Reg Results
5/18 Sun Minnesota State Coed Championships Lake Minnetonka Sailing School Jessica Haverstock Tier 3 NOR Results
5/24-25 Sat-Sun ISSA Baker National Regatta Lakewood Yacht Club Steve Willits Nationals NOR Reg Results
5/24-25 Sat-Sun National Team Race Invitational (NIT) MIT Boston, MA Open to 2 & 3 place from MISSA Baker Qualifier ( District President will communicate who is attending from MISSA to event chair) NOR Results