MISSA 2016-2017 Schedule

Date Day Event League Venue Boats NOR / SI Reg Forms Results
8/10-19 Wed-Sat MISSA Fall 2016 Schedule Click NOR to download MISSA (O) NOR
September 2016
9/10 Sat Minnesota Conference #1   Tier 3 ISSA (O) Wayzata Community Sailing Cnter C 420 NOR Reg R
9/10 Sat Ohio Conference Regatta #1   Tier 3 MISSA (O) Hoover Sailing Club 420 NOR Reg Forms R
9/10-11 Sat-Sun Kick Off Classic 2016 Tier 2 / 1st place 420 team to USCGA MISSA (O) Sheridan Shores Sailing School (BYOB): Laser (Full and Radial) 420 (SSSS has limited boats for use) NOR Reg R R R
9/17 Sat MN Conference #2 Tier 3 MISSA (O) White Bear Sailing School NOR Reg R
9/17-18 Sat-Sun Cherry Festival Invite Tier 2 Top 6 Qualify for GL & 1st 420 Team to USCGA MISSA (O) Grand Traverse Yacht Club 420 NOR Reg R
9/17-18 Sat-Sun Pewaukee Fall Scramble Tier 3 MISSA (O) Pewaukee Sailing School 420 NOR Reg R
9/18 Sun Minnesota State Singlehanded Championship Tier 3 MISSA (O) Wayzata Community Sailing Center Laser Radial and Laser Full NOR Reg R R
9/18 Sun Ohio Conference Regatta #2   Tier 3 MISSA (O) Mentor Harbor Yacht Club C 420 NOR Reg Forms R
9/24-25 Sat-Sun MISSA Cressy Qualifier Tier 1 Top 3 Radials and Full rigs qualify for ISSA Cressy ISSA (Q) Grand Rapids Yacht Club Laser Radial and Full Rig NOR Reg Forms R R
October 2016
10/1-2 Sat-Sun MISSA Great Oaks Qualifier Tier 2 Top 4 qualify for Greats Oaks Invitational Regatta MISSA (Q) Wayzata Community Sailing Center 420 Z and C 420 NOR Reg R R R R
10/1-2 Sat-Sun MISSA Keelboat Qualifier Tier 2 top team to Keelboat Invite MISSA (O) Chicago Yacht Club / Belmont Sonars NOR Reg R
10/8 Sat Minnesota Conference #3 Tier 3 MISSA (O) Lake Minnetonka Sailing School 420 NOR Reg R
10/8 Sat Cornwell Regatta Tier 3 MISSA (O) Grand Traverse Yacht Club, MI 420 NOR R
10/8-9 Sat-Sun Autumn Classic Tier 2 Top 6 qualify to GL and top 2 420 teams to ACC MISSA (O) Chicago Yacht Club / Belmont C 420 NOR Reg R
10/8-9 Sat-Sun Fall Colors Regatta Tier 2   top 6 Qualify for GL and top 2 420 teams to ACC MISSA (O) Wayzata Community Sailing Center Z 420 NOR Reg R
10/9 Sun Ohio Conference Regatta # 3   Tier 3 MISSA (O) Edgewater Yacht Club NOR Reg R
10/15 Sat Minnesota Conference #4 Tier 3 MISSA (O) St Croix Sailing School NOR Reg R
10/15 Sat Ohio Conference Girls Regatta Tier 3 MISSA (O) Hoover Sailing Club 420 NOR Reg R
10/15-16 Sat-Sun Larry White ISSA Invitational ISSA (Ch) USCGA FJ/420 NOR R
10/15-16 Sat-Sun PCISA Girl’s ISSA Invitational ISSA (Ch) SDYC CFJ NOR R R
10/15-16 Sat-Sun Dusty Waters Tier 3 Amended   10/13/16 MISSA (O) Pewaukee Yacht Club 420 NOR Reg R
10/15-16 Sat-Sun Banks Blackwell Invite   Tier 3 MISSA (O) Culver Academies 420 NOR Reg R
10/22 Sat Michigan State Championship Tier 2 double handed MISSA (O) Grosse Pointe Yacht Club 420 NOR Reg R
10/22-23 Sat-Sun Art Johnson Invite Tier 3 MISSA (O) White Bear Sailing School 420 NOR Reg R
10/23 Sun Michigan State Singlehanded Champs   Tier 2 MISSA (O) Grosse Pointe Yacht Club Laser Full and Radial NOR Reg R R
10/23 Sun Pumpkin Regatta Tier 3 MISSA (O) Grosse Point Yacht Club 420 NOR Reg R
10/28-30 Fri-Sun ISSA Singlehanded Nationals ISSA (Ch) SSBG Laser, Radial NOR Reg R R
10/29 Sat DCDS Halloween Regatta Tier 3 MISSA (O) Pontiac Yacht Club 420 NOR Reg R
10/29 Sat Minnesota Conference Finale Tier 3 MISSA (O) Lake Calhoun Sailing School 420 NOR Reg R
10/29-30 Sat-Sun Halloween Spectacular Tier 2 / 2 Qualify for GL MISSA (O) Lake Forest Recreational Community Sailing 420 NOR Reg R
November 2016
11/5-6 Sat-Sun Great Lakes Championship Tier 1 Amended top 20 teams from qualifiers MISSA (Ch) Chicago Yacht Club / Belmont C 420 NOR Reg R
11/5-6 Sat-Sun Shepherd Championship Tier 2   MISSA Teams 21-40 from GL Qualifers MISSA (Ch) Columbia Yacht Club 420 NOR Reg Forms R
11/12 Sat Turkey Leg regatta Tier 3 MISSA (O) Spring Lake Yacht Club 420 NOR Reg
11/12-13 Sat-Sun ISSA Atlantic Coast Championship ISSA (Ch) Rochester Yacht Club C420 NOR Reg R
11/18-20 Fri-Sun ISSA Great Oaks Invitational ISSA (O) SYC C420 NOR Reg Forms R R R R
11/18-20 Fri-Sun ISSA National Keelboat Invitational ISSA (O) StPYC TBD NOR R
11/26-27 Sat-Sun ISSA Hawaii IMU Invitational CANCELLED ISSA (Ch) KYC CFJ
December 2016
January 2017
February 2017
2/8-29 Wed-Mon MISSA Spring 2017 Schedule Click NOR to download MISSA (O) NOR
March 2017
3/18 Sat Z Trophy Regatta Tier 3 (Central Only) --- Central (O) Sheridan Shores Sailing School NOR Reg R
3/19 Sun Columbia Bay JV Fleet Race #1 Tier 3 ( Central only - limit to 12 teams) --- Central (O) Columbia Yacht Club NOR Reg R
3/25-26 Sat-Sun Ice Breaker Regatta Tier 3 (Limit to 18 teams) --- Central (O) Chicago Yacht Club NOR Reg R
April 2017
4/1-2 Sat-Sun Lake Forest Rec. Varsity Team Race Tier 3   ( Limit 6 teams Central only) --- Central (O) Lake Forest Recreational Sailing 420 NOR
4/2 Sun Columbia Bay JV Fleet Regatta #2 Tier 3 (Central only - Limit to 12 teams) --- Central (O) Columbia Yacht Club NOR Reg
4/7 Fri Crews and JV Regatta Tier 3   (Limit 12 teams) --- East (O) Pontiac Yacht Club NOR / SI
4/8 Sat DCDS Team Race Tier 3   ( Limit 10 teams) --- East (O) Pontiac Yacht Club NOR / SI Reg
4/8 Sat Minnesota Conference #1   Tier 3 --- West (O) St Croix Sailing School C- 420 NOR Reg
4/8-9 Sat-Sun Central Mallory Pre Qualifier Tier 2 (top 7 teams qualify) --- Central (O) Lake Forest Recreational Sailing NOR
4/8-9 Sat-Sun West Mallory Pre Qualifier   Tier 2   Top 8 Teams Qualify --- West (Q) White Bear Sailing School 420 NOR
4/8-11 Sat-Tue CISA Advanced Racing Clinic ISSA (O) ABYC I420, L, LR, 29er
4/15 Sat Grosse Pointe Team Race Regatta Tier 3 --- East (O) Grosse Pointe Yacht Club 420 NOR Reg
4/21-22 Fri-Sat East Baker Pre Qualifier Tier 2 Top 3 qualify to MISSA Qualifier --- East (Q) Hoover Sailing Center C-420 NOR Reg
4/22 Sat Spring Lake Team Race   Tier 3 --- East (O) Spring Lake Yacht Club NOR Reg
4/22 Sat Minnesota Conference Regatta #2   Tier 3 --- West (O) Wayzata Community Sailing Center Club and Z 420's NOR
4/22-23 Sat-Sun East Mallory Pre- Qualifier   Tier 2 Top 5 Qualify --- East (Q) Hoover Sailing Club C-420 NOR Reg
4/22-23 Sat-Sun Central Baker Pre Qualifier   Tier 2 (Top 4 Qualify for MISSA Qualifier) --- Central (Q) Chicago Yacht Club / Belmont NOR Reg
4/22-23 Sat-Sun West Baker Pre Qualifier Tier 2   (Top 5 teams qualify for MISSA qualifier) --- West (Q) Wayzata Community Sailing Center Club & Z420's NOR Reg
4/29 Sat Minnesota Conference Regatta #3   Tier 3 --- West (O) Lake Minnetonka Sailing School
4/29 Sat Spring Fling 420 Regatta   Tier 3 MISSA (O) Cedar Lake YC 420 NOR Reg
4/29-30 Sat-Sun MISSA Mallory Qualifier   Tier 1 ( Top 3 Teams qualify for Mallory Nationals) MISSA (Q) Chicago Yacht Club / Belmont
4/29-30 Sat-Sun Ohio State Championship Tier 2   (Ohio Only) --- East (O) Hoover Sailing Club C-420
May 2017
5/6 Sat Cranbrook Kingswood Regatta   Tier 3 --- East (O) Grosse Pointe Yacht Club NOR Reg
5/6 Sat Tulip Regatta   Tier 3 --- East (O) Macatawa Sailing School 420 NOR Reg
5/6 Sat Minnesota Conference Regatta #4   Tier 3 --- West (O) White Bear Sailing School NOR Reg
5/6-7 Sat-Sun MISSA Baker Qualifier Tier 1 (Top 2 teams qualify for Baker Nationals) MISSA (Q) Lake Minnetonka Sailing School
5/12-14 Fri-Sun ISSA Mallory Doublehanded Championship ISSA (Ch) MIT FJ/Fireflies NOR Reg Forms
5/13 Sat Minnesota Conference Regatta #5 Tier 3 --- West (O) Lake Calhoun Sailing School NOR Reg
5/13 Sat Rickover Regatta   Tier 3 MISSA (O) Chicago Yacht Club / Belmont
5/13-14 Sat-Sun May Madness Regatta     Tier 3 --- West (O) Pewaukee Yacht Club
5/13-14 Sat-Sun Cherry Land Team Race   Tier 3 --- East (O) Grand Traverse Yacht Club
5/20 Sat Illinois State Championship Tier 2 ( Limit of 16 Teams) --- Central (Ch) Sheridan Shores Sailing School NOR Reg
5/20 Sat Leukemia Cup High School Regatta   Tier 3 ( 32 Team Limit) --- East (O) Crescent Sail Yacht Club NOR Reg
5/20-21 Sat-Sun LMSS Team Race   Tier 3 --- West (O) Lake Minnetonka Sailing School
5/20-21 Sat-Sun Foundry Open   Tier 3 MISSA (O) The Cleveland Foundry 420
5/21 Sun MISSA Trash Bash (All Venues) MISSA (O) All Venues NOR
5/26-28 Fri-Sun ISSA Baker Team Race Championship ISSA (Ch) Norfolk, VA FJ
5/26-28 Fri-Sun ISSA National Invitational Tournament ISSA (Ch) IHYC C420
5/27 Sat Minnesota State Championship Boys   Tier 3 MISSA (Ch) Wayzata Community Sailing Center NOR Reg
5/27 Sat Minnesota State Championship Girls Tier 3 MISSA (Ch) Wayzata Community Sailing Center NOR Reg
5/27-28 Sat-Sun National Invite Team Race Regatta   (Teams who place 3 & 4 at MISSA Baker Qualifier) MISSA (Q) Indian Harbor Yacht Club
5/28 Sun Minnesota State Championship Co-ed Tier 3 MISSA (Ch) Lake Calhoun Sailing School NOR Reg